CD BALLADY Muzyka źródeł - ludowa

CD BALLADY Muzyka źródeł - ludowa
 • Zapraszam na inne moje aukcje.
  Warto, ponieważ koszt przesyłki jest stały, niezależnie od ilości wylicytowanych płyt.


  Wydawca: Polskie Radio SA PRCD 171
  Rok wydania: 2004

  BALLADY
  Muzyka źródeł

  Niewierna żona
  1.Wyjechał starosta z chartami na pole
  Jasio konie poił - Jasio morderca
  2. Jasio konie poił
  3. Oj w lesie, w lesie pod sosnum
  4. Jasio z Magdalenkum nockie wędrowały
  5. Przyjechał Jasieniek z dalekiej krainy
  Dzieciobójczyni
  6. Poszła dziwka w las po wodę
  7. Tam pod Krakowem na błoniu
  Mąż zabójca żony i brata
  8. Cztery mile za Warszawą
  Służył Jasio we dworze
  9. Służył Jasio we dworze
  10. Służył Jasio u pana
  Nieszczęśliwa miłość (kwiaty nagrobne)
  11. Gdy młodzieniec na wojnę chciał jechać
  Powrót męża
  12. Wdowa dom buduje
  Podolanka
  13. Na podolu biały kamień
  Zemsta braci
  14. Pojechał brat na wojenkę
  Porwana siostra
  15. Tam w Krakowie na ulicy
  Trójziele
  16. Przyjechało trzech andrusów w nocy
  Lilie
  17. Stała nam się nowina
  Ojciec i trzy córy
  18. Mioł jeden ojciec trzy cery
  Kowalicha
  19. Na polskim gościńcu kuźnia murowana

  Opis wydawcy:

  Kolejna płyta z serii "Muzyka źródeł" zawiera ludowe ballady polskie, wybrane z nagrań zgromadzonych w Archiwum Folkloru Polskiego Radia w Warszawie. Jest to niewielka cząstka bogatego zespołu pieśni, na który wedle "Katalogu polskich ballad ludowych" Elżbiety Jaworskiej składa się około stu dwudziestu utworów wykonywanych w tysiącach wariantów regionalnych w całej Polsce. Jest to jednak cząstka reprezentatywna, pokazująca podstawowe wartości tego gatunku folkloru, który od XIX budzi niezmienne zainteresowanie miłośników tradycji ludowej w Polsce, a już wcześniej został doceniony w Europie.
  Ballady stanowią w folklorze gatunek wyróżniający się nie tylko względną długością formy poetyckiej, ale przede wszystkim treścią i sposobem jej przedstawienia. Zawierają opowieści o wydarzeniach dramatycznych, nierzadko tragicznych, w których splata się miłość i śmierć, wierność i zdrada, zbrodnia i kara, a w sposobie ujęcia tematu realizmowi szczegółów i dramatyzmowi akcji towarzyszy nastrój powagi, grozy, niekiedy wzmacniany przez motywy fantastyczne. Wydarzenia przedstawiane są zwięźle, wręcz lakonicznie, zwłaszcza w przekazach najstarszych, z wykorzystaniem skrótów i znaków symbolicznych.

  Historie dziejące się w balladowym świecie dotyczą spraw najprostszych i najważniejszych, życia i śmierci, rozgrywają się w niewielkim kręgu osób bliskich, których rdzeń stanowi rodzina: matka i ojciec, brat i siostra, mąż i żona, oczywiście przede wszystkim dziewczyna - kochanka i chłopiec - kawaler, którego pojawienie się stanowi zawiązek akcji. Niemal każdy z podanych utworów zawiera motyw śmierci, zwykle gwałtownej, nienaturalnej, spowodowanej, przez ogarniętego emocją człowieka, który cierpi sam i powoduje cierpienia innych.

  Wysokie walory artystyczne ballad - tekstów, nie melodii - wcześnie dostrzegli najwięksi nasi poeci, zwłaszcza romantycy, ceniący prostotę i dramatyzm fabuł, siłę wyrazu i surowość uobecnionych w nich zasad moralnych. Pierwszego i największego odkrycia dokonał Adam Mickiewicz, który swoje Lilie oparł na tradycyjnym wątku ludowym o pani, co pana zabiła.

  Wykonawcami pieśni balladowych są najczęściej kobiety, wiejskie śpiewaczki. Ich styl wykonawstwa odpowiada ludowej tradycji śpiewu, nastawionej bardziej na przekazywanie tekstu niż na jego interpretację. Zainteresowanie balladą w środowiskach miejskich, literackich, kabaretowych, folkowych jest wciąż znaczne; wydanie płytowe ballad ludowych będzie - miejmy nadzieję - służyć wszystkim chcącym sięgać do źródeł tego gatunku.

  Płyta autorstwa red. Anny Boruckiej-Szotkowskiej i red. Anny Szewczuk-Czech.


  Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana. Digipack


 • Stan nowa, w folii
  Liczba płyt w wydaniu jedna
 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

19,99  PLN
cena z 23% VAT
Cena nie zawiera kosztów dostawy

Chwilowy brak towaru

Dostępność: 0 szt.

Waga: 0 kg

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty