CD SATOKO FUJII NATSUKI TAMURA In Krakow in November

CD SATOKO FUJII NATSUKI TAMURA In Krakow in November nr katalogowy: MW 774-2
 • Wydawca: Not Two, 2006
  Symbol: MW 774-2
   
           SATOKO FUJII  NATSUKI TAMURA
                   In Krakow in November  1. Strange Village (Tamura) [09:01]
  2. A North Wind (Tamura) [03:45]
  3. Morning Mist (Tamura) [09:21]
  4. Ninepin (Fujii) [07:26]
  5. A Holothurian (Fujii) [02:44]
  6. In Krakow, In November (Tamura) [09:07]
  7. Explorer (Tamura) [04:54]
  8. Inori (Fujii) [06:07]

  • Satoko Fujii - piano
  • Natsuki Tamura - trumpet

  In Krakow In November recorded live in November 2005 in Krakow, Poland is another extraordinary album on NotTwo Records from innovative Japanese pianist - this time in duet with trumpeter Natsuki Tamura. Unusual mix of contemporary chamber music, traditional Japanese compositions and free jazz convention.

  Opis Diapazon:
  Twórczość japońskiej pianistki Satoko Fujii, winna być w Polsce już dość dobrze znana. Dała tu kilkanaście już chyba koncertów, wydała dwie płyty. W Europie i USA też nie jest nierozpoznawalną postacią, koncertuje, wydaje płyty. Przedstawiać jej chyba nie trzeba. Jakby w jej cieniu pojawia się często muzyk, a prywatnie mąż pianistki, trębacz Natsuki Tamura. Nie zwykłem pisać o rodzinnych koligacjach, ale wydaje mi się, że akurat w tym przypadku jest to jakiś klucz do płyty "In Krakow In November".

  Muzyka tu zawarta jest właśnie jakaś taka intymna, zagrana w sposób, przy którym wydaje się, że muzyków łączy coś więcej niż tylko wspólne muzyczne zainteresowania, wspólna gra. Cicha, spokojna, na jakiś sposób rytualna. Jak japoński rytuał parzenia herbaty. Dźwięki powoli się sączą, delikatnie, dyskretnie. Lekko powyżej ciszy. Wydawać by się mogło, że cała muzyka rozgrywa się lekko powyżej tego momentu, w którym w ogóle docierają do naszych uszu w ogóle jakiekolwiek dźwięki. Każdy dźwięk wokół nas, który przy jej słuchaniu powstanie przez przypadek, traktowany jest jako intruz. Cisza jest najlepszym sprzymierzeńcem tych ośmiu utworów. I skupienie.

  Dwa elementy, które jakoś niepodzielnie kojarzą mi się z odbieraniem muzyki klasycznej. Kiedy jeszcze chodziłem na koncerty tego typu do filharmonii, było to najbardziej pożądane otoczenie dźwięków dochodzących ze sceny. Wtedy jeszcze nie było telefonów komórkowych umilających koncertowe życie. Nie przez przypadek przywołuję muzykę klasyczną, bowiem kompozycje zawarte na "In Krakow, In November" w większym stopniu kojarzą mi się z muzyką klasyczną, niż z jakąkolwiek inną, a otwierający utwór "Strange Village" nieodparcie przywołuje trzecią część Pierwszej Symfonii Mahlera, okrojoną do jakiejś kameralnej wersji. W zasadzie, do tej pory Fujii traktowałem jako pianistkę, która ostro stawia sprawę. Dźwięki są mocne, ostre, dosadne. Na tej płycie pojawiają się romantyczne pasaże przywodzące niekiedy w pamięci improwizacje Billa Evansa, czy Keitha Jarretta. Może tego ostatniego bardziej. Nie ma tu mowy o naśladownictwie, to wyłącznie moje skojarzenia. Podobnie wyciszony i romantyczny jest Tamura - muzyk, którego również znam z dużo ostrzejszego sposobu gry. Nieodparte mam też wrażenie, że wszystkie dźwięki tu zawarte są dokładnie przemyślane, dokładnie zakomponowane, choć... zawsze można się mylić w tej ostatniej kwestii. Tak, czy inaczej, z małżeńskiego spotkania dwojga muzyków, powstała delikatna i - wciąż to słowo mi się ciśnie - intymna muzyka, mająca dużo wspólnego z muzyką klasyczną, której nadany został lekko jazzowy szlif.

  Płyta powstała podczas zeszłorocznych koncertów duetu, ale nie jest ich zapisem, a rejestracją studyjną. I poniekąd, akurat w tym przypadku, chyba muzyce wyszło to na dobre.

  Paweł Baranowski  Płyta CD oryginalna, nowa, vinyl replica CD. • Stan nowa, w folii
  Liczba płyt w wydaniu jedna
 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

39,00  PLN
19,00  PLN
cena z 23% VAT
Cena nie zawiera kosztów dostawy

szt.

Dostępność: 1 szt.

Waga: 0 kg

Czas realizacji: w ciągłej sprzedaży

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty