CD STANISŁAWSKI O wyższości Świąt Wielkiejnocy nad

CD STANISŁAWSKI O wyższości Świąt Wielkiejnocy nad nr katalogowy: PRCD 390
 • Wydawca : Polskie Radio SA PRCD 390
  Rok wydania: 2006

       Prof. JAN TADEUSZ STANISŁAWSKI
                                         
          O wyższości Świąt Wielkiejnocy
           nad Świętami Bożego Narodzenia

                  

                 

  1.     Sygnał ITR - Jacek Janczarski    
  2.     Zapowiedź wykładów Profesora Stanisławskiego - Jacek Janczarski, Adam Kreczmar    
  3.     Miłość jesienią    
  4.     Piosenka w życiu człowieka    
  5.     Anfisa    
  6.     Państwo i społeczeństwo    
  7.     Relacje między milością a ławą, wersalką i otomaną    
  8.     W migotliwym blasku świec    
  9.     Łyse kobiety    
  10.     Polska z lotu ptaka    
  11.     Wiosna raz    
  12.     Wiosna siedem    
  13.     Ballada pieniężna    
  14.     Czarny śnieg    
  15.     Tata z mamą    
  16.     Rybia dola    
  17.     Urodziny Profesora Jana Tadeusza Stanisławskiego    
  18.     Spójrz prawdzie w oczy    
  19.     Uczyła mnie Mama, bym się nie bał chama

   


  Opis wydawcy:
  Jan Tadeusz Stanisławski to znakomity polski satyryk, członek kabaretu Pod Egidą oraz autor wielu tekstów piosenek. Największą popularność przyniosły mu cykle satyrycznych wykładów Katerdy Mniemanologii Stosowanej. "O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia" prezentowane przez lata w Trójkowej audycji Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy. Na niniejszej płycie znajdziemy wybór najzabawniejszych wykładów Jana Tadeusza Stanisławskiego pochodzących z archiwum Polskiego Radia oraz kilka autorskich piosenek w wykonaniu samego autora.
  Stanisławski, Jan Tadeusz
  Urodził się 26 stycznia 1936 we Włodzimierzu Wołyńskim, zmarł 21 kwietnia 2007 w Warszawie – polski satyryk, radiowiec, aktor i autor tekstów piosenek.
  Urodził się w rodzinie nauczycielskiej. Studiował ekonomię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.W 1957 był współzałożycielem i członkiem pierwszej ekipy aktorskiej kabaretu Stodoła (działającego przy Politechnice Warszawskiej), gdzie debiutował także jako reżyser. Współpracował również z STS-em (od 1962), współtworzył efemeryczny kabaret "Jamnik – pies cynicki" na Uniwersytecie Warszawskim. Występował w kabaretach "Pod Egidą" i w telewizyjnych programach Olgi Lipińskiej (Gallux Show, Właśnie leci kabarecik, Kabaret Olgi Lipińskiej).
  Wielką popularnością cieszył się w latach 70. XX wieku cykl "wykładów" radiowych z "mniemanologii stosowanej" pt. "O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia", a także telewizyjny cykl etiud "Zezem" w reżyserii Janusza Zaorskiego. W swoich felietonach-gawędach Stanisławski obnażał wady narodowe, bezlitośnie wyśmiewał brak kultury, poczucia humoru, alkoholizm i powszechną korupcję.
    Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji "Solidarności" nie mógł znaleźć sobie w kraju miejsca. Wyjechał do Chicago, największego skupiska Polonii w USA, gdzie występował na estradzie, w polonijnym radiu i telewizji, wraz z Piotrem K. Domaradzkim i kilkoma innymi osobami wydawał tygodnik "7 dni", prowadził kawiarnię "U Profesora". W tamtym okresie nawiązał współpracę z "Dziennikiem Związkowym", gdzie co tydzień zamieszczał swe felietony, a po powrocie do kraju kontynuował je w cyklu "Z Powiśla do Jackowa", a następnie "Z Mokotowa do Jackowa". Ta współpraca trwała do śmierci. W 2007 roku jego felietony zamieszczał również Najwyższy Czas!.
    Eksternistyczny egzamin aktorski zdał za trzecim podejściem, w 1967. Przed kamerą pierwszy raz stanął w maju 1959, zaproszony przez Andrzeja Munka do zagrania roli zastępowego drużyny skautów w "Zezowatym szczęściu". Zagrał około dwudziestu (głównie epizodycznych) ról w polskich filmach i serialach telewizyjnych (m.in. w "Czterdziestolatku" Jerzego Gruzy).
      Był autorem tekstów takich szlagierów, jak m.in.: Orkiestry dęte (muz. Urszula Rzeczkowska, z repertuaru Haliny Kunickiej), Cała sala śpiewa z nami (muz. Urszula Rzeczkowska, z repertuaru Jerzego Połomskiego), Czterdzieści lat minęło (muz. Jerzy Matuszkiewicz, z repertuaru Andrzeja Rosiewicza).
  Mieszkał w Warszawie, chociaż wiele lat spędził w Gostyninie. Drugiego imienia Tadeusz zaczął używać dla odróżnienia od filologa Jana Stanisławskiego, autora popularnego słownika polsko-angielskiego. W latach 60. zajmował się także chałupniczym malowaniem tkanin, produkcją zasłon i makat, zdobył nawet państwowe uprawnienia w tym zakresie. Był to sposób na powiększenie dochodów z pracy estradowej.
  16 kwietnia 2007 z okazji 40-lecia istnienia kabaretu "Pod Egidą", został odznaczony medalem Gloria Artis.


   

  Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana.

 • Stan nowa, w folii
  Liczba płyt w wydaniu jedna
 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

27,00  PLN
18,00  PLN
cena z 23% VAT
Cena nie zawiera kosztów dostawy

szt.

Dostępność: 1 szt.

Waga: 0 kg

Czas realizacji: w ciągłej sprzedaży

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty