CD ANNA KWIATKOWSKA JOANNA OPALINSKA Eidos

CD ANNA KWIATKOWSKA JOANNA OPALINSKA Eidos nr katalogowy: No. 020-2
 • Wydawca: Sarton Records No. 020-2

  Rok wydania: 2016

  Total time: 57:08

   
   

                   ANNA KWIATKOWSKA violin


                   JOANNA OPALINSKA piano


                                Eidos

   

   

  1. Kaija Saariaho - Tocar
  2. Agata Zubel - Cadenza
  3. Kaija Saariaho - Calices
  4. Barbara Buczek - Studium
  5. Olga Neuwirth - Quasare/Pulsare
  6. Barbara Buczek - Eidos I
  7. Kaija Saariaho - Nocturne

   

   

  Płyta EIDOS Anny Kwiatkowskiej i Joanny Opalińskiej, jest okazją do refleksji nad bogactwem i złożonością kobiecej ekspresji w muzyce. Znajdują się na niej utwory czterech kompozytorek różnych narodowości i pokoleń, w interpretacji skrzypaczki i pianistki, które nadają im także własne kobiece piętno.

  Punktem wyjścia, a także odniesieniem pozwalającym uchwycić różnorodność kobiecej wrażliwości, są utwory fińskiej kompozytorki Kaiji Saariaho. Kolejne dwie autorki, to kompozytorki polskie- współcześnie tworząca Agata Zubel i wciąż nie dość dobrze znana Barbara Buczek. Ostatnią zaś jest Olga Neuwirth, która dała się poznać jako enfant terrible austriackiej muzyki współczesnej.

  „Choć pozycja i rola kobiet w kulturze Zachodu pozwala im dziś afirmować swą tożsamość płciową, kompozytorki zazwyczaj dystansują się od niej, używając technicznego języka oraz neutralnych kategorii estetycznych do opisu swej muzyki. Niechęć do uznawania specyficznej odrębności muzyki kobiet, bez względu na to, jakie cechy jej przypiszemy, wynika z wciąż głęboko zakorzenionego kulturowo przekonania o neutralności specyfiki muzyki mężczyzn. Poprzez śledzenie ścieżek kobiecych doświadczeń i eksponowanie ich na forum publicznym, muzykologia feministyczna kwestionuje bezkrytyczną akceptację męskiego doświadczenia jako uniwersalnego. Dlatego warto czasem nastroić uszy na inny sposób słuchania, a w kompozytorce dostrzec kobietę.”

  Monika Pasiecznik (ze wstępu do płyty)  Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana, digipack.

 • Stan nowa, w folii
  Liczba płyt w wydaniu jedna
 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

34,00  PLN
cena z 23% VAT
Cena nie zawiera kosztów dostawy

szt.

Dostępność: 1 szt.

Waga: 0 kg

Czas realizacji: w ciągłej sprzedaży

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty