CD BEETHOVEN Symfonia nr 3 Eroica COLIN DAVIS RMF Classic Kolekcja

CD BEETHOVEN Symfonia nr 3 Eroica COLIN DAVIS RMF Classic Kolekcja nr katalogowy: 4805347
 • Wydawca: Universal 4805347

  Rok  wydania: 2011

   

                    Mistrzowska kolekcja            

                        LUDWIG VAN BEETHOVEN

               
  1. III Symfonia Es - dur, Op. 55 Eroica - I Allegro Con Brio    
  2. III Symfonia Es - dur, Op. 55 Eroica - II Marcia Funebre (Adagio Assai)    
  3. III Symfonia Es - dur, Op. 55 Eroica - III Scherzo (Allegro Vivace)    
  4. III Symfonia Es - dur, Op. 55 Eroica - IV Finale (Allegro Molto)    

  Staatskapelle Dresden

  Sir Colin Davis - dyrygent

   

  Beethoven pierwotnie napisał III symfonię na cześć Napoleona, lecz kiedy ten ogłosił się "cesarzem", kompozytor wykreślił imię Napoleona z karty tytułowej z taką siłą, że przedziurawił papier. "Czy on też jest zaledwie człowiekiem?" - grzmiał Beethoven - "Teraz, gdy pogwałci prawa człowieka, stanie się tyranem!".
  W żadnym okresie w historii muzyki kompozytor nie przebył tak dalekiej drogi jak Beethoven w "Eroice". Ta muzyka wydaje się oddychać powietrzem z innego świata, całkowicie burząc osiemnastowieczne przyzwyczajenia. "Eroica" jest nie tylko dłuższa od wszystkich pisanych wcześniej symfonii, niesie również wyjątkowy ładunek żywiołowej emocji. Brutalne sforzanda (z nagła akcentowane dźwięki), harmoniczne dysonanse i wirtuozeria wymagana od muzyków w każdym takcie, zmieniły muzykę na zawsze. Żadna część jakiejkolwiek symfonii nie wywarła takiego wpływu na późniejszą muzykę symfoniczną jak otwierające symfonię Allegro con brio. Pierwsza część symfonii jest oszałamiającym połączeniem doskonałości formy i gwałtownej ekspresji. Po niej następuje potężny, szarpiący nerwy marsz żałobny. Trzecia część, Scherzo, jest wesoła, żywiołowa, pełna wyobraźni i werwy. W finale pojawia się pomysłowy temat z wariacjami, zakończony elektryzującą codą.

  Muzyka do dramatu "Egmont" (1810) została skomponowana przez Beethovena z okazji wznowienia sztuki Goethego w Wiedniu w dwudziestą rocznicę premiery. Traktująca o zakończonych egzekucją nieudanych próbach uwolnienia szesnastowiecznej Holandii spod jarzma najeźdźców hiszpańskich hrabiego Egmontu wyraźnie przemówiły do wyobraźni kompozytora. Podczas pierwszego wieczoru publiczność była cokolwiek skonfundowana brakiem muzyki otwierającej spektakl - Beethoven wciąż nie ukończył uwertury! To symfoniczne arcydzieło ujrzało światło dzienne dopiero podczas czwartego przedstawienia...


  Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana.

 • Stan nowa, w folii
  Liczba płyt w wydaniu jedna
  Stan Nowy
  Opakowanie w folii
 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

24,00  PLN
cena z 23% VAT
Cena nie zawiera kosztów dostawy

szt.

Dostępność: 1 szt.

Waga: 0 kg

Czas realizacji: w ciągłej sprzedaży

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty