CD CAPPELLA GEDANENSIS Gorzkie Żale

CD CAPPELLA GEDANENSIS Gorzkie Żale nr katalogowy: SCD 065 2

 • Wydawca: Soliton SCD 065 2

  Rok wydania: 2006


           CAPPELLA GEDANENSIS

                          Gorzkie Żale

  1.  Pobudka
  2.  Część pierwsza. Intencja
  3.  Hymn
  4.  Lament duszy nad cierpiącym Jezusem
  5.  Bądź pozdrowiony
  6.  Rozmowa duszy z Matka Bolesna
  7.  Pobudka
  8.  Część druga. Intencja
  9.   Hymn
  10. Lament duszy nad cierpiącym Jezusem
  11. Bądź pozdrowiony
  12. Rozmowa duszy z Matką Bolesną
  13. Pobudka
  14. Część trzecia. Intencja
  15. Hymn
  16. Lament duszy nad cierpiącym Jezusem
  17. Bądź pozdrowiony
  18. Rozmowa duszy z Matka Bolesną
  19. Któryś za nas cierpiał rany


  GORZKIE ŻALE

  Okres od Środy Popielcowej do piątej   niedzieli    Wielkiego   Postu w liturgii Kościoła ma charakter pokutny. Jest to czas słuchania słowa Bożego, czas rozmodlenia, wewnętrznego wyciszenia, czas głębokiej refleksji i wewnętrznej przemiany.
  Temat Męki Pańskiej w liturgii wielkopostnej obejmuje właściwie tylko Wielki Tydzień. Jednak pobożność ludu Bożego temat ten rozciągnęła na cały Wielki Post. Uwidoczniło się to w pieśniach o Męce Pańskiej, w nabożeństwach     Drogi Krzyżowej  i  w "Gorzkich Żalach" z kazaniami pasyjnymi.
  Do najbardziej ulubionych nabożeństw wielkopostnych należą "Gorzkie Żale". W okresie Wielkiego Postu zastępują one Nieszpory Niedzielne."Gorzkie Żale" Śpiewane są przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Wierni z wielkim nabożeństwem rozważają Mękę Jezusa  zawartą  w  rzewnych  hymnach  i  kantykach
  o treści  pasyjnej.
  Nabożeństwo "Gorzkich Żali" zapoczątkował Ks. Wawrzyniec Beniok ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy (CM). Ułożył teksty polskie, które  drukiem wyszły w 1707 r.  pt. "Snopek Mirry".
  "Gorzkie Żale"  zawierają  trzy  części.  Śpiewa  się  je  na   zmianę w następujące po sobie niedziele. Po raz pierwszy nabożeństwo to odprawiono w kościele Świętego Krzyża w Warszawie (1707 r.) i w krótkim czasie rozpowszechniło się w całej Polsce.

  Ks. Stanisław Zięba

  CAPPELLA GEDANENSIS

  Zespół Muzyki Dawnej CAPPELLA GEDANENSIS powstał w roku 1981, aby uchronić od zapomnienia i upowszechniać dziedzictwo kultury muzycznej Gdańska. Jedenaście lat później, w 1992 roku, otrzymał status instytucji kultury Rady Miasta Gdańska, kontynuującej tradycje kapeli założonej przez Rajców Miejskich
  W 1964 roku. Twórcą i założycielem Cappelli Gedanensis jest wybitny specjalista  artysta i pedagog prof. dr Alina Kowalska-Pińczak.
  Zespół przedstawił swój repertuar słuchaczom Niemiec, Francji, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Szwecji, Finlandii, a także w USA, Chinach, Izraelu. Zespół koncertował dla Jego Świętobliwości Jana Pawła II, Księcia Karola, następcy tronu brytyjskiego, JKW Karola Gustawa XVI, JKW Małgorzaty II, Prezydenta Vaclava Havla, Prezydenta Lecha Wałęsy oraz Ingvara Carlssona.  Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana.
 • Stan nowa, w folii
  Liczba płyt w wydaniu jedna
 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

12,99  PLN
cena z 23% VAT
Cena nie zawiera kosztów dostawy

Chwilowy brak towaru

Dostępność: 0 szt.

Waga: 0 kg

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty