CD MATEUSZ RYCZEK Planetony / Contemporary Music

CD MATEUSZ RYCZEK Planetony / Contemporary Music nr katalogowy: For Tune 0015 001
 • Wydawca: For Tune 0015 001
  Rok wydania: 2013

  Total time:


                         MATEUSZ RYCZEK
                            Planetony

            
   

  1. Strzępy snu
  Judith Le Monier - skrzypce
  Jakub Nowak - skrzypce
  Maria Jadziewicz - altówka
  Dariusz Dudzinski - wiolonczela

  2. Kręgi Saturna
  Paweł Jabłczyński - kontrabas

  3. Seven Knocks
  Chain Marimba Trio: Shoko Sakai, Arkadiusz Kątny, Conrado Moya

  4. Ocean Europy
  Flexible Orchestra - Robert Kurdybacha - dyrygent

  5. Miedziane Niebo
  Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko - głos
  Mateusz Ryczek - live electronics

  6. Metasonora
  Orkiestra Muzyki Nowej, Szymon Bywalec - dyrygent / conductor


   

  Ryczek, Mateusz (*Toruń, 3 maja 1986). Kompozytor, pianista. W 1998 rozpoczął naukę w PSM w Toruniu, której program nauczania zrealizował w ciągu dwóch semestrów. W 1999 rozpoczął naukę gry na fortepianie w PŚSM, którą ukończył w 2005 z wyróżnieniem. W roku 2011 ukończył z wyróżnieniem studia  magisterskie w AM we Wrocławiu pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (kompozycja), Cezarego Duchnowskiego (kompozycja komputerowa) oraz Zbigniewa Karneckiego (muzyka teatralna i filmowa). Swoje kompozycje konsultował z Magdaleną Cynk, Osvaldasem Balakauskasem. Charakterystyczne dla jego utworów są układy mikrotonowe, wynikające z rozwijanych przez niego technik spektralnych. W swoich kompozycjach próbuje połączyć ścisłą konstrukcję z sensualnym pięknem. Podejmuje również próby przeniesienia elektronicznych technik przetwarzania dźwięku na grunt akustyczny (instrumentalny).

  M. Ryczek jest laureatem XII Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „Crescendo” w Tarnowie (I nagroda oraz Grand Prix w 2004). W 2005 otrzymał Kulturalne Stypendium Prezydenta Miasta Torunia. W 2008 jego Kręgi Saturna na kontrabas solo (2007) zwyciężyły na konkursie kompozytorskim zorganizowanym przez Oddział Wrocławski ZKP oraz Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów, a także zdobyły I nagrodę na konkursie kompozytorskim organizowanym przy III Światowym  Festiwalu Kontrabasowym (World Bass Festival) we Wrocławiu. Również w 2008 otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na pieśń chóralną przy Festiwalu Legnica Cantat. W marcu 2008 został wyróżniony honorową nagrodą Człowiek z Pasją, przyznawaną przez gazetę „Nowości” wraz z Caritas diecezji Toruńskiej. W 2009 otrzymał III nagrodę w konkursie Fides et Ratio za utwór Rycerze Wieków do słów Sandry Ryczek. R. bierze aktywny udział w życiu kulturalnym Torunia, uczestnicząc m.in. w takich wydarzeniach, jak Koncerty kompozytorskie „Szkolna partytura”. W 2005 na koncercie Requiem za Biesłan, współorganizowanym przez Polską Akcję Humanitarną, zostało wykonane jego Dies Irae na chór i orkiestrę (2005). W 2007 został zaproszony do udziału w międzynarodowym projekcie Missa Solemnis, w ramach którego zaprezentowano jego kompozycję Sancuts na sopran, mezzosopran, baryton, kwartet smyczkowy i organy (2007) podczas Koncertu Koła Młodych, towarzyszącego Festiwalowi WJ. W latach 2007-2009 współorganizował cykl koncertów Fabryka Dźwięku, na którym prezentowane były kompozycje młodego pokolenia twórców związanych z Wrocławiem.

  Utwory Mateusza Ryczka były wielokrotnie wykonywane m.in. na Koncertach Koła Młodych przy Festiwalu Warszawska Jesień, Festiwalu „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, poznańskich Interakcjach. Jego kompozycje prezentowane były także m.in. na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Nowej Dialogi w Mińsku, Festiwalu Musica Electronica Nova, Festiwalu Muzyka Epok w Dusznikach Zdroju, Dniach Muzyki Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. W trakcie Festiwalu Poznańska Wiosna 2010 Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wykonała jego Fugę sprzed 100 laty.

  W 2011 wziął udział w międzynarodowym projekcie Music Masters on Air, w ramach którego jego utwór Sub- głębia nocy zostanie wykonany podczas 6 europejskich festiwali w 6 różnych krajach (m. in. w Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Turcji i Węgrzech). Uczestniczył również w takich kursach kompozytorskich jak Ostrava Days czy Composer Collider z Ensemble MusikFabrik. W 2012 roku napisał utwór Ocean of Europa na zamówienie Flexible Orchestra (jako jedyna osoba spoza USA).

  W 2013 r. nakładem Domu Wydawniczego For Tune Records ukazała się jego monograficzna płyta PLANETONY.

  Planetony to tony tonów z czaszkoskłonu Mateusza Ryczka. Mateusz ma układy w Układzie Słonecznym (Pierścienie Saturna, Neptun, Ocean Europy), jednak jego własny układ za słońce ma ŁAD. By kompozycja była ładna, w jej DNA musi tkwić jakaś "harmonia przedustawna". Szczególnie często jest to ciąg Lucasa (każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich: 2, 1, 3, 4, 7, 11, 18, 29, ...) oraz tzw. złota proporcja. Złota proporcja to liczba równa 1,61803..., ku której ciążą elementy ciągu Lucasa (11:7, 18:11, 29:18 etc.) i artyści - przed Mateuszem Ryczkiem m.in. Fidiasz, Botticelli, Le Corbusier i Xenakis. Kompozytor posługuje się także srebrną proporcją (0,4142) oraz całą serią wytopionych przez siebie akordów: złotym, srebrnym, miedzianym, żelaznym i bromowym. Przekładając abstrakcyjne prawa matematyczne na konkretne częstotliwości, M. Ryczek jest twórcą do kwadratu: powołuje do życia nie tylko utwory, ale i tworzywo, tkanki swoich ciał astralnych, planetony.
  (Kacper Podrygajło)


   

  Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana.

 • Stan nowa, w folii
  Liczba płyt w wydaniu jedna
 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

46,00  PLN
38,00  PLN
cena z 23% VAT
Cena nie zawiera kosztów dostawy

szt.

Dostępność: 1 szt.

Waga: 0 kg

Czas realizacji: w ciągłej sprzedaży

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty