CD WEINBERG Piano Trio, Violin Sonatina

CD WEINBERG Piano Trio, Violin Sonatina nr katalogowy: 777 804-2
 • Wydawca : CPO 777 804-2
  Rok wydania: 2014
  Total time : 68:23

  MIECZYSŁAW WEINBERG
           
  Trio für Violine, Violoncello und Klavier op. 24
  1. Präludium und Arie: Larghetto
  2. Toccata: Allegro marcato
  3. Poem: Moderato
  4. Finale

  Sonatina für Violine und Klavier op. 46
  5. Allegretto
  6. Lento
  7. Allegretto moderato

  Sonate für Kontrabass solo op. 108
  8. Adagio
  9. Allegretto
  10. Moderato
  11. Allegretto
  12. Lento
  13. Allegro molto
      
  • Elisaveta Blumina - piano
  • Kolja Blacher - violin (1-4)  
  • Erez Ofer - violin (5-7)  
  • Johannes Moser - violincello
  • Nabil Shehata - double bass

  Mieczysław Wajnberg,(ur. 8 grudnia 1919 w Warszawie, zm. 26 lutego 1996 w Moskwie) – polski kompozytor o korzeniach żydowskich, od 1939 zamieszkały w ZSRR.

  Jego matką była aktorka Sonia Karl, ojcem skrzypek Szmul Wajnberg. Pierwsze doświadczenia muzyczne zdobywał w żydowskich teatrach w Warszawie, gdzie pracował jego ojciec. Kiedy miał 12 lat, został uczniem Józefa Turczyńskiego, najpierw w średniej, a potem w wyższej szkole muzycznej przy Konserwatorium Warszawskim. Podobnie jak ojciec, wcześnie zaczął pracować w teatrach rewiowych i lokalach dancingowych. W 1936 roku napisał muzykę do filmu Fredek uszczęśliwia świat. We wrześniu 1939 roku uciekł z Warszawy. Udało mu się przedostać do ZSRR.
  W ZSRR został studentem konserwatorium w Mińsku, w klasie kompozycji Wasilija Zołotariowa. Razem z nim studiował Ryszard Sielicki. W czerwcu 1940 roku jako pianista wystąpił w Moskwie w Dekadzie Białoruskiej Sztuki. 21 czerwca 1941 roku Orkiestra filharmonii w Mińsku wykonała jego utwór dyplomowy Poemat symfoniczny. Po napadzie Niemiec na ZSRR uciekł do Taszkientu, gdzie zatrudniono go jako korepetytora w operze. Komponował też utwory patriotyczne, np. balet Do boju za ojczyznę. Wtedy ożenił się z Natalią Wowsi-Michoels, córką znanego aktora i reżysera teatru żydowskiego Solomona Michoelsa. Dzięki pomocy Szostakowicza, w 1943 roku przeprowadzili się Moskwy. W 1946 roku Wajnberga oskarżono o to, że za mało odwołuje się do folkloru i pisze zbyt pesymistyczną muzykę. W 1948 roku oskarżono go o formalizm i zakazano wykonywać kilka jego utworów. W tym czasie zaczął zarabiać na życie pisząc muzykę dla radia i dla cyrku. W lutym 1953 roku został aresztowany za „żydowski nacjonalizm burżuazyjny.” Zwolniono go dopiero w kwietniu, znów dzięki pomocy Szostakowicza. W następnych latach Wajnberg komponował dużo muzyki filmowej. Najbardziej znany był film wojenny Lecą żurawie, wyróżniony Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes w 1958 roku.

  Odtąd prawie całe życie upływało Wajnbergowi w Moskwie. Tylko raz, w 1966 roku przyjechał na „Warszawską Jesień”. Bardzo dużo komponował, czasami publicznie wykonywał jako pianista utwory Szostakowicza. Nadal pisał do filmów, także rysunkowych, jak najpopularniejszy z filmów animowanych z jego muzyką Miś Puszatek w reżyserii Fiodora Chitruka.  ieczysław. Z okazji 75. urodzin w 1994 roku otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”. Krótko przed śmiercią ochrzcił się w cerkwi prawosławnej.
   

  Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana, jewel case.
 • Stan nowa, w folii
  Liczba płyt w wydaniu jedna
  Stan Nowy
  Opakowanie w folii
 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

55,00  PLN
41,00  PLN
cena z 23% VAT
Cena nie zawiera kosztów dostawy

szt.

Dostępność: 1 szt.

Waga: 0 kg

Czas realizacji: w ciągłej sprzedaży

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty