CD WIKTOR ŁYJAK organy CHOPIN FRANCK LISZT

CD WIKTOR ŁYJAK organy CHOPIN FRANCK LISZT nr katalogowy: PNCD 970


 • Wydawca
  : Polskie Nagrania PNCD 970
  Rok wydania: 2005


                     W hołdzie Twemu sercu
       Na organach Bazyliki Świętego Krzyża gra
                        WIKTOR ŁYJAK

  1. Fryderyk Chopin -  Nokturn Es-dur, op.9 nr 2        
  2. Fryderyk Chopin - Walc h-moll, op.69 nr 2        
  3. Cesar Franck -  Prelude, fugue et variation, h-moll, op.18        
  4. Fryderyk Chopin -  Nokturn f-moll, op.55 nr 1        
  5. Fryderyk Chopin -  Preludium e-moll, op.28 nr 9        
  6. Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt -  Preludium E-dur, op.28 nr 9        
  7. Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt -  Preludium e-moll, op.28 nr 4        
  8. Ferenc Liszt -  As nos, ad salutarem undam, fantazja i fuga

  Wiktor Łyjak ur. 1954 r. w Skierniewicach, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Koncertował w kraju (m.in. festiwale: we Fromborku, w Kamieniu Pomorskim, Koszalinie, Oliwie) oraz za granicą w Austrii, Belgii, Białorusi, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Korei Płd., na Litwie, w Norwegii, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie i we Włoszech. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia (m. in. dzieł J. Brahmsa, A. Freyera, utworów z tabulatur polskich XVI - XVIII w.). Utrwalił swe interpretacje na kilkunastu płytach kompaktowych wydanych w Anglii, Belgii, Korei Płd. i w Polsce. Jako jedyny polski organista posiada Złotą Płytę (1999 r.) i Platynową Płytę, przyznaną w 2000 r. za CD z utworami J. S. Bacha. Jego nagranie CD z utworami Augusta Freyera uznane zostało przez miesięcznik "Muzyka 21" za płytę miesiąca we wrześniu 2004 r. Ma w repertuarze wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha, J. Brahmsa, C. Francka, F. Mendelssohna i W. A. Mozarta, a także wszystkie koncerty organowe J. F. Händla.
  Jest doktorem nauk humanistycznych Polskiej Akademii Nauk. Publikuje prace z zakresu dziejów budownictwa organowego i historii muzyki polskiej. Autor hasła o polskich organach w znanej encyklopedii Die Musik in Geschichte und Gegenwart. Jako Rzeczoznawca Ministra Kultury w zakresie dokumentacji i konserwacji zabytkowych organów oraz rzeczoznawca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w tej specjalności, bierze udział w pracach związanych z rekonstrukcjami zabytkowych organów, konsultuje projekty powstających współcześnie instrumentów. Jako ekspert powoływany przez Wspólnotę Polską działa także na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Jest członkiem Rady Naukowej Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, gdzie zajmuje się sprawami inwentaryzacji polskich organów. Dla Telewizji Polonia zrealizował cykl programów ARS ORGANI, traktujących o dawnych organach w Polsce.
  Wiktor Łyjak związany od lat z Warszawą, był organizatorem letnich koncertów organowych w kościele Świętego Krzyża, a w latach 1976 - 1983 pełnił tam obowiązki organisty. Od przeszło dwudziestu lat, jako tytularny organista gra w Kościele Prokatedralnym (Seminaryjnym). Kieruje Międzynarodowym Festiwalem Organowym "Johann Sebastian Bach", organizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, gdzie jest członkiem Zarządu.
  Wykłada w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.


  Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana, digipack.

 • Stan nowa, w folii
  Liczba płyt w wydaniu jedna
 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

24,00  PLN
cena z 23% VAT
Cena nie zawiera kosztów dostawy

szt.

Dostępność: 2 szt.

Waga: 0 kg

Czas realizacji: w ciągłej sprzedaży

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty