CD WITOLD MAŁCUŻYŃSKI The Legendary Wawel Castle Recital Kraków 1959

CD WITOLD MAŁCUŻYŃSKI The Legendary Wawel Castle Recital Kraków 1959 nr katalogowy: PRCD 2228

 • Wydawca: Polskie Radio SA PRCD 2228
  Rok wydania: 2018
  Total time: 79:51

  WITOLD MAŁCUŻYŃSKI
  The Legendary Wawel Castle Recital
  Kraków, 1959

  FRYDERYK CHOPIN
  1. Polonez c-moll op. 40 nr 2
  2. Nokturn c-moll op. 48 nr 1
  3. Ballada F-dur op. 38
  Sonata b-moll op. 35
  4. Grave. Doppio movimento
  5. Scherzo
  6. Marche funebre. Lento
  7. Finale. Presto
  8. Mazurek gis-moll op. 33 nr 1
  9. Mazurek cis-moll op. 30 nr 4
  10. Mazurek a-moll op. 68 nr 2
  11. Mazurek a-moll op. 67 nr 4
  12. Mazurek C-dur op.24 nr 2
  13. Mazurek b-moll op. 24 nr 4
  14. Walc Es-dur op. 18 “Grande Valse Brillante”
  15. Scherzo b-moll op. 31
  16. Polonez As-dur op. 53

  Rzadko się zdarza, by jeden koncert był takim wydarzeniem, aby jeden występ zapisał się jednocześnie w historii muzyki i w historii kraju. Taki właśnie był legendarny dziś recital Witold Małcużyńskiego. 60 lat po tym koncercie jego zapis ukazuje się po raz pierwszy na płycie CD Polskiego Radia Chopin.

  16 lutego 1959 roku cały Kraków żył tylko jednym. W ten właśnie dzień odbyło się otwarcie wystawy narodowych skarbów, najcenniejszych wawelskich pamiątek. M. in Szczerbiec, listy Chopina, egzemplarze Biblii drukowanych przez Gutenberga wróciły na Wawel do Polski po II wojnie światowej. Było to swoiste święto narodowe. Całą uroczystość uświetnił właśnie recital Witolda Małcużyńskiego – wybitnego pianisty, ucznia Ignacego Paderewskiego, gwiazdy o światowej randze. A jednocześnie człowieka całkowicie pochłoniętego zadaniem zwrócenia skarbów narodowych. Na wawelskiej Sali Senatorskiej zasiadła ówczesna elita: naukowcy, politycy, artyści – m.in. Witold Lutosławski z żoną.

  Zapis tego koncertu idealnie oddaje atmosferę tego dnia. Witold Małcużyński, owiany sławą po podboju Ameryk, Azji i Australii, witany iście po królewsku zagrał tak jak oczekiwano. Recital jest pełny emocji i wirtuozerii. Artystę niosły emocje, momentami wywołując kontrowersję. Ale to właśnie, w połączeniu z bezdyskusyjną techniką i wielkim talentem sprawiło, że koncert przeszedł do legendy.

  Dziś, równo 60 lat po tym wydarzeniu, Polskie Radio Chopin przedstawia Państwu ten historyczny, legendarny koncert, na świeżo wydanej płycie. Booklet płyty zawiera szczegółowe omówienie pracy nad materiałem dźwiękowym twórców płyty, którzy – by zgromadzić cały materiał i odtworzyć program – musieli przeprowadzić znaczące śledztwo. Efektem jest jednak wędrówka w czasie: do Sieni wawelskich, 16 lutego 1959 roku.Płyta Witold Małcużyński, the Legendary Wawel Castle Recital, Kraków / Cracow, 1959 (której ekskluzywną szatę graficzną zaprojektował prof. Lech Majewski), otwiera serię fonograficzną Polskiego Radia Chopin, w którym dzielić się będziemy z Państwem niezwykłymi, nieznanymi skarbami nagraniowymi, czekającym na odkrycie w archiwach Polskiego Radia.

  Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana, digipack.
 • Stan nowa, w folii
  Liczba płyt w wydaniu jedna
 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

37,00  PLN
cena z 23% VAT
Cena nie zawiera kosztów dostawy

Chwilowy brak towaru

Dostępność: 0 szt.

Waga: 0 kg

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty