CD SOFOKLES Król Edyp Teatr Polskiego Radia

CD SOFOKLES Król Edyp Teatr Polskiego Radia
 • Zapraszam na inne moje aukcje.
  Warto, ponieważ koszt przesyłki jest stały, niezależnie od ilości wylicytowanych płyt.


  Wydawca
  : Polskie Nagrania PNCD 606
  Rok wydania: 2005
  Teatr Polskiego Radia

  WIELKA KOLEKCJA 80-LECIA POLSKIEGO RADIA
  SOFOKLES Król Edyp

  1. Dzieci, Kadma dawnego latorośle młode... 7:52
  2. Oto wiodą tego, któregoś wzywał... 7:59
  3. Kto mnie zrodził? 7:23
  4. O, miasto, miasto! 7:02
  5. Jasne, już wszystko jasne... 6:29
  6. Włodarze tej krainy... 6:49
  7. Imię, kto mi dał imię? 7:25
  8. To dziecię, było Panie stąd... 6:17
  9. Straszliwy widoku... 5:12  Przekład: Stefan Srebrny

  Reżyseria: Tadeusz Byrski

  Występują:
  Stanisław Zaczyk - Edyp
  Zofia Rysiówna - Jokasta, królowa Teb
  Mieczysław Voit - Kreon, jej brat
  Jan Kreczmar - Terezjasz, wróżbita
  Stefan Brem - Kapłan
  Lech Ordon - Goniec z Koryntu
  Ignacy Machowski - Pasterz
  Agnieszka Byrska - Domownica
  Włodzimierz Nowakowski - Przodownik Aboi

  chór: Andrzej Polanowski, Włodzimierz Sokołowski, Andrzej Szejnach, Jacek Zbrożek

  Realizacja: Sławomir Pietrzykowski

  Data nagrania: 30.06.1969 r.  Kolejny album z serii Wielkiej Kolekcji, która powstała po to, by utrwalić największe dokonania Teatru Polskiego Radia. Prezentuje najpiękniejsze słuchowiska ocalone z przeszłości, bez których trudno dziś wyobrazić sobie kulturę polską i europejską.

  Teatr Wielka kolekcja na 80-lecie Polskiego Radia

  Pod koniec jubileuszowego roku Polskiego Radia udało się wydać pięć słuchowisk z planowanej na wiele tytułów serii.

  Najstarsze słuchowisko pochodzi z 1949 r., najmłodsze z 1995. Rozrzut czasowy i tematyczny jest spory.

  - Edycję rozpoczęliśmy od "Pana Jowialskiego", bo to pierwsze zachowane, powojenne słuchowisko. Ponadto reżyserem dzieła jest Aleksander Zelwerowicz, a w popisowej roli wystąpił Ludwik Solski - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru PR. "Uciekła mi przepióreczka" pojawiła się ze względu na doskonałą reżyserię i rolę Tadeusza Łomnickiego. "Dziady" - dla uhonorowania przypadającej w tym roku 150 rocznicy śmierci Adama Mickiewicza, "Król Edyp" z uwagi na premierę tego spektaklu w Teatrze Ateneum, a "Kordian" dla uczczenia pamięci wybitnego reżysera Bohdana Cybulskiego.

  Wieńczysław Gliński, wspominając "Pana Jowialskiego", w którym zagrał Ludomira, nie ukrywa wzruszenia: - To było moje pierwsze zetknięcie z najstarszymi i najwspanialszymi ówczesnymi aktorami polskich scen. Reżyserował, ale też grał rolę Szambelana, sam Aleksander Zelwerowicz. Mieczysława Ćwiklińska wcieliła się w Szambelanową. I był też Ludwik Solski jako pan Jowialski, wówczas "najstarszy aktor świata".

  Przedstawienie, nim zostało nagrane dla Polskiego Radia, przez wiele wieczorów 1948 roku cieszyło widzów. Było wystawiane wśród ruin Warszawy, w odbudowanym Teatrze Polskim.

  - Mimo młodego wieku, byłem już dojrzałym aktorem - jestem synem aktora, w teatrze bywałem i grałem od dziecka, więc występujące w "Panu Jowialskim" gwiazdy traktowały mnie po partnersku - opowiada Wieńczysław Gliński.

  Aktor z rozbawieniem przytacza anegdotę związaną z reprezentacyjną garderobą numer 2, którą zajmował. Garderoba mieściła się tuż przy scenie. Aleksander Zelwerowicz, który miał w zwyczaju osobiście wybijać gongi obwieszczające rozpoczęcie kolejnych części spektaklu, po pierwszym sygnale zaglądał do garderoby Glińskiego, któremu zdarzało się wpadać na scenę w ostatniej chwili. Pewnego razu młody aktor postanowił zrobić mistrzowi dowcip. Przyszedł do teatru dużo wcześniej, przebrał się i gotowy do wyjścia czekał z drugiej strony sceny, z rozbawieniem obserwując, jak Zelwerowicz dobija się do garderoby. W końcu zobaczył go, ale że spektakl lada moment miał się zacząć, tylko pogroził mu drewnianą pałką.

  W rok po premierze cieszący się ogromnym powodzeniem spektakl został nagrany w radiowym studiu, mieszczącym się jeszcze w Alejach Ujazdowskich. Gliński wspomina te pierwsze powojenne nagrania z sentymentem: Ot, pełne nie znanych już dziś emocji początki mechanizacji, kiedy dysponując często zawodnym sprzętem, grało się do mikrofonu na żywo - mówi.

  Jako człowiek zżyty z radiem od wielu lat cieszy się, że chociaż cząstka znakomitych zasobów zostanie słuchaczom przypomniana. Warto pamiętać, że obszerne i bogate zbiory polskich, teatralnych słuchowisk są ewenementem na skalę światową. I dobrze, że, dzięki wydanej na płytach kolekcji, można teraz samemu zaprosić się do teatru mistrzów.

  Jolanta Gajda-Zadworna
  Życie Warszawy
  2 stycznia 2006


  Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana.

 • Stan nowa, w folii
  Liczba płyt w wydaniu jedna
 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

24,99  PLN
cena z 23% VAT
Cena nie zawiera kosztów dostawy

szt.

Dostępność: 1 szt.

Waga: 0 kg

Czas realizacji: w ciągłej sprzedaży

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty